Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu

akoholizm dr Anna Michej, dyplomowana diabetolog

Alkoholizm jako zjawisko ma wiele różnych, bardzo często sprzecznych definicji. Wspólnym mianownikiem alkoholizmu było jednak zawsze nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, pomimo występowania problemów zdrowotnych i negatywnych konsekwencji społecznych.

Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu

Ilość, częstotliwość i regularność spożywania alkoholu niezbędna do rozwijania się alkoholizmu różni się znacznie zależnie od osoby. Ponadto, mimo biologicznych mechanizmów leżących u podstaw alkoholizmu ważną rolę odgrywają również zmienne, pewne czynniki ryzyka, a także środowisko społeczne, stres, zdrowie psychiczne, predyspozycje genetyczne, wiek, pochodzenie etniczne i płeć.

Ponadto, badania wskazują, że odsetek mężczyzn z uzależnieniem od alkoholu jest wyższy niż odsetek kobiet, 7% i 2,5%, mimo że kobiety są bardziej narażone na długoterminowe skutki alkoholizmu. Około 90% dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych spożywa alkohol, a ponad 700.000 z nich jest alkoholikami. Profesor David Zaridze, który prowadzi międzynarodowy zespół badawczy, oblicza, że alkohol zabił trzy miliony Rosjan od 1987 roku.

Alkoholizm definicje medyczne

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała alkoholizm jako: "pierwotną, przewlekłą chorobę charakteryzującą się zaburzeniami kontroli nad piciem, troską o alkohol i spożywaniem alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji, które zakłócają myślenie". DSM-IV (dominująca instrukcja diagnostyczna w psychiatrii i psychologii) określa alkoholizm jako powracanie, mimo powtarzających się skutków niepożądanych. Ponadto określa uzależnienie od alkoholu, jako jego nadużywanie łączące się z tolerancją, wycofaniem, i niekontrolowanym piciem. W psychologii i psychiatrii, alkoholizm jest popularnym określeniem uzależnienia od alkoholu. Objawy alkoholizmu Leczenie alkoholizmu Leczenie alkoholizmu Trójmiasto alkocholik alkocholizm alkoholik alkoholika alkocholików współużależnienie alkocholizm

Objawy alkoholizmu

Terapia grupowa i psychoterapia

Po detoksykacji, stosuje się różne formy terapii grupowej lub psychoterapii, które mogą być używane do rozwiązywania podstawowych problemów psychologicznych, które są związane z uzależnienia od alkoholu, jak również zapewnieniem umiejętności zapobiegania nawrotom.

Wzajemna pomoc w grupie podejścia i doradztwo jest jednym z najczęstszych sposobów pomocy alkoholikom w zachowaniu trzeźwości. Do świadczenia tej usługi zostało powołane wiele organizacji. Anonimowi Alkoholicy, która była pierwszą grupą ma więcej członków niż wszystkie inne programy razem wzięte.

Racjonowanie i umiar

Racjonowanie picia i programy "z umiarem" nie propagują pełnej abstynencji. Mimo, że większość alkoholików nie jest w stanie ograniczyć swojego picia w ten sposób, niektórzy powracają do umiarkowanego picia. Badania przeprowadzone w 2002 przez amerykański National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) wykazały, że 17,7% osób rozpoznanych jako uzależnieni od alkoholu rok wcześniej, powróciło do umiarkowanego spożywania alkoholu. Grupa badanych wykazała jednak mniejsze początkowe objawy uzależnienia. W dalszych badaniach stwierdzono, że abstynencja od alkoholu ma najbardziej stabilną formę wśród trzeźwiejących alkoholików. Długoterminowe obserwacje dwóch grup alkoholików wykazały, że "powrót do kontrolowanego picia rzadko trwa dłużej niż okres bez nawrotu choroby lub zmian we wstrzemięźliwości". Terapia alkoholizmu Skutki alkoholizmu Leczenie alkoholizmu Wrocław alkoholizm forum alkoholizm pomoc alkoholizm skutki alkoholizm test alkoholizmu alkoholizm w rodzinie alkoholizm wśród młodzieży

Opieka groby Gdańsk Sopot Gdynia Trójmiasto wynajem kupno sprzedaż mieszkań domów remonty usługi budowlane prezenty ubrania bielizna zegarki buty filmowanie wideo gdańsk sopot gdynia trójmiasto kamerzysta